Знаете ли защо бебетата спят дълбоко на дразнещ шум от ремонт в съседния апартамент. Това е третата техника за успокояване.
Всъщност много родители на ревливи бебета, страдащи уж от колики, достигат до тези техники сами. Даже аз съм една от тях. Смятах, че сешоара е най-великото ми откритие за успокояване на моята дъщеря. След това направих много родители щастливи със съветите си. Когато се запознах с д-р Харви Карп му казах , че съм открила техниките преди програмата „Най- щастливото бебе” и преди той да напише книгата .
А той ми се усмихна и ми отговори „ Да, но аз съм го доказал научно, а ти не си „ ????
Запиши час
След повиването и позицията на страни, идва ред на третата техника – високо „ ш-ш-ш”
Всички знаем , че шумът на проливен дъжд, на вятъра или плискането на морските вълни ни донася спокойствие.
Звукът „ ш-ш-ш-ш-ш” е звукът на тиШината и когато искаме да успокоим разплаканото си бебе, съвсем интуитивно, когато го гушнем, го полюшваме и тихичко шъткаме. Но това често не помага, защото не е достатъчно силно. Звукът трябва да бъде със сила, почти колкото шума от прахосмукачка или сешоар.
Какво му е толкова специалното на този звук?
Отговорът е , че този бял шум е звукът, който бебето чува в утробата и задейства успокояващия рефлекс. Той е образуван от движението на кръвта по вените и артериите, добавен с ударите на сърцето . Всички вие познавате този бял шум от ехографските прегледи при наблюдаващия ви лекар .
В началото на 70-те лекарите поставят миниатюрни микрофони в утробата на жени, чиито раждане е започнало и доказват , че силата на звука е невероятните 80-90 децибела ( дори по-силен от прахосмукачка или сешоар) .
Не се притеснявайте, че бебето ви може да се потисне от този шум. Вътре в утробата , то не го чува толкова силно, защото средното му ухо е пълно с течност, и ушните канали са пълни с верникс, а тъпанчетата са недоразвити. След раждането постепенно слухът ще се подобри, но за известно време слабият му слух ще намали силата на вашето шъткане или шума от прахосмукачка и сешоар до приятен звук.
Представете си как се чувства, когато се роди. В прекрасните бебешки стаи, които сме обзавели с много любов, ходим на пръсти шепнем , убедени , че трябва да пазим тишина. За вашето бебе, обаче, тя е оглушителна . Недоразвития му слух прави домът ви пуст и празен. Новите бебета са ограничени в сетивно отношение и за това не се учудвайте , че плачат, заради прекалената тишина.
Сигурно на този звук „ ш” са ни научили пещерните бебета. Ако те са реагирали успокояващо на звука „ш-ш-ш” или „ с-с-с” , то това майките са си го предавали през вековете и не случайно присъства в думата тиШина на всички езици.
В предишната статия споменах, че е важно да се учим от мъдростта на вековете. Но в нашето време , за съжаление, повечето от нас не са натрупали опит и не са наблюдавали как други жени успокояват бебетата си. Тъкмо това е една от причините, поради която токова много родители и баби са забравили тази известна от векове, толкова ефективна техника .
Само по себе си, шъткането няма да накара бебето ви да се успокои изцяло , но е нещо , което го кара да млъкне и да насочи вниманието с и върху успокояващия рефлекс. Майките по цял свят шъткат на бебетата си по един и същи начин. Ето как се прави качествено .
Ако бебето капризничи и плаче , без да е гладно , опитайте следното:
1. Повийте бебето , вдигнете го на рамо и приближете устата си на 5-6 см. от ухото на бебето.
2. Издайте звукът „ш-ш-ш” в продължение на 10 сек.
3. Усилете звука, докато достигне силата на плача на бебето. Не става въпрос за нежно ш-ш-ш-ш, а за грубо и остро шъткане, което цели да надвика плача на вашето бебе. Не забравяйте , че плачът му е на 80-90 децибела.
4. Когато откриете точния звук, новороденото ще се успокои за секунди, сякаш е изпаднало в транс. Тогава можете да намалите силата на звука. Ако отново се разплаче, просто увеличете и вие.
Имайте в предвид , че бебето ви е свикнало на този бял шум по 24 часа, 7 дни в седмицата и ако има нужда да го чува по няколко часа или по цяла нощ, те това е огромен компромис от негова страна.
Ако шъткате с уста в продължение на няколко минути, главата ви ще се замотае, все едно сте надували много балони. За това бъдете изобретателни и използвайте всичко, което , което може да образува бял шум. Забавно е да учите по – големите деца да шъткат, така те се чувстват горди, щом успеят да успокоят бебето, също като мама и тати.
Предлагам ви няколко идеи за шъткащи заместители: сешоар, прахосмукачка, youtube – бял шум или запис на телефон на подобен източник, аспиратор, разходка с автомобил, играчка със записани звуци от утробата, всякакви бебешки устройства с записани различни звуци и т.н. Може да помолите вашия лекар, да направи запис на звука от ехографския преглед и да ползвате него. Ще откриете най-добрия шум като пробвате и постепенно увеличавате силата и следите кога реагира .
• Запишете звука , пускайте с подходяща сила и когато бебето заспи дълбоко , можете да го намалите.
• Поставете източника на бял шум на 1,5 м. или ако е сешоар на 1.8 м. от бебето, с цел неговата безопасност. Никога не насочвайте струята топъл въздух към бебето, то няма нужда от стопляне, но много бързо можете да изгорите нежната му кожа. А най-добре е да запишете сешоара на телефона си.
Ако смятате, че техниките не работят – означава, че не ги правите правилно
Запиши час
Не забравяте
• Много бебета спят по – добре ако използвате успокояващия бял шум през цялата нощ. То няма да развие зависимост от него, защото за 9 мес. вече е свикнало
• Бебето е свикнало с шума в утробата , а не с тишината в дома ви.
• Следвайте посоката, в която ви води бебето. Използвайте силни звуци когато плаче и намалете, когато се успокои
• Ако вас този звук ви дразни и ви докарва до лудост – купете си тапи за уши