Това ми е “любимото” правило.

Ако това беше истина, трябваше всяка бъдеща мама, 9 месеца изобщо да не се движи, защото ще научи бебето да бъде люляно и после ????…..

Четвъртото правило„ Не го носи на ръце – ще го разглезиш”

Развенчавайки често срещаното погрешно схващане, изследванията показват, че люлеенето на вашето бебе всъщност не води до разглезване; вместо това осигурява усещане за сигурност и спокойствие, което насърчава здравословното развитие.

Люшкащите движения, които имитират подрусване, бебето усеща в утробата. Заедно с повиването и шъткането, също задейства успокояващия рефлекс.

Замислете се, че по време на бременността , докато се движите – бебето кротува. Но в момента, в който седнете или легнете, някой от вътре започва да ви подритва, побутва и да ви подсеща: “Kакво стана с моето люлеене, ставай да ме люлееш”. :) :) :)
А и след това: не възможно е да стоиш мирно, докато държиш бебе.

В древността хората са ходели и работели, докато децата са им били превързани на тях и е било лесно да ги успокояват. Бебетата харесват много приспособления за носене – ритмичните движения, топлината , миризмата и звукът ви , са им любими.

Когато се притеснявате, че носите бебето прекалено много, не забравяйте, че докато е било във вас, е било непрекъснато подрусвано на всяка ваша крачка. Опитните майки знаят, че с кратки и енергични движения ще успокоят бебе, много по-бързо от бавно , плавно люшкане.

Трите правила за успешно полюшване са следните:

1. Започнете бързо подрусване – кратки, потръпващи движения, като вибрации, все едно бебето ви е желирано;
2. Главата подскача повече от тялото. Вибриращото, друсащо движение действа на бебето, като отключва рецепторите за движение в главата му. Тъкмо за това движението на главата , на тялото задейства рефлекса. Докато придържате главичката оставете ръцете си леко отворени и отпуснати, така че главата да потрепва леко ( точно като желе в чинийка). Иначе няма да постигнете желания ефект;
3. Следвайте насоката на бебето. Енергичността на движенията ви трябва да отразява силата на плача. Нежните движения са подходящи за отпуснати, сънени бебета.

! И нещо много важно !

Никога не раздрусвайте бебето си, когато сте ядосани. Ако усетите, че търпението ви е на изчерпване, оставете детето ( дори да плаче) и си поемете въздух. Най-добре е да е на земята. Не се колебайте да потърсите помощ от съпруга , от бабите или позвънете на спешни случай.

Когато главата на бебето се разтърсва рязко напред назад има ефект на камшичен удар. Такова разтърсване може да разкъса малки вени, което да причини кървене и увреждане на мозъка. Нарича се Синдром на раздрусаното бебе.

Предлагам ви две изключително успешни щадящи за вас движения за успокояване: подрусване върху колената ви или вибриращата люлка, която поддържа бебетата спокойни след като са се успокоили.

Бебешките люлки – специално за вас и вашето бебе

През голяма част от деня ще носите бебето с и в слинг или на ръце, но някои бебета недоволстват, когато ги оставите. В миналото винаги сме разчитали на близки и познати. В днешно време люлките заместват допълнителните ръце, докато се изкъпeте сготвите или поспите
Както при всички техники има и номера при използване на люлките, за да станат най-добрия приятел на бебето .

• Започнете люшкането отрано
• Никога не слагайте бебето в люлката, докато плаче
• Дръжте ръцете повити
• Наклонете седалката възможно по-назад
• Ако се разплаче , подрусайте го за 20 сек.
• Използвайте най-високата скорост
• Пуснете бял шум
• Практиката води до съвършенство

Подрусване върху колената ви

• Повийте бебето стегнато
• Седнете на предния ръб на стол или на легло , така че стъпалата ви да опират плътно пода
• Прилепете колене , а стъпалата разделете на ширината на раменете
• Обърнете бебето на дясно и го поставете в улея между бедрата ви. Главичката поставете в шепите си
• Започнете да люшкате колената си на дясно, на ляво. Ако бебето плаче движенията трябва да бъдат кратки и бързи. Колкото по силно плаче, толкова по-бързи трябва да са движенията. Главата трябва да потреперва като желе в ръцете ви. Не забравяйте шъткането. Палецът ви е близо до устата на бебето. Ако е достатъчно чист, може да му го дадете да цока. Сученето е следващата техника и черешката на тортата.

Но за нея следващия път.

Други източници на люлеене: бебешко кошче върху работеща пералня, бебешка количка по павирана улица или разходка с вашия автомобил ;)

Успокояването на бебето ви прилича на танц , в които малкото човече води. Вие не го насочвате към тишината, а просто го следвате в същата посока. Не се отказвайте и не спирайте, докато ревът на бебето не започне да заглъхва. За най-нервните бебета повиването трябва да бъде стегнато, шъткането да е остро, а люшкането рязко и бързо. Ако не ви се получава, значи не изпълнявате техниките , достатъчно ефективно или бебето е гладно.

Свържете се с мен

Запиши час

, или с консултант от вашия град

В предната статия за белия шум споменах , че той работи не само за бебета.

И сега към любимия ни бял шум от ромоленето на дъжд, нежното свистене на вятъра или шумът на вълните, да добавим полюшване на хамак или люлеещ се стол.
Всички мечтаем за хамак на брега на морето.
Това е древно усещане за движение в пространството, което доставя удоволствие.

Leave a reply

required

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>