Миналото лято, дали случайно или не се запознах с приятна и интересна млада дама на име Ева Монова. Завършила математика и компютърни технологии, майка на прекрасна дъщеря, Ева заедно със съпруга си през 2007 г. заминава за Сан Франциско, щата Калифорния, САЩ . Не след дълго става Йога учител и се потапя в необятното море от информация за магията на естественото раждане. Преподава Конделини йога за бременни и Мама и бебе йога. Във века на технологиите, информацията прелита през океана по много начини, но и личния опит, който хора като Ева могат да предадат е от огромно значение. Именно чрез тази информация на скоро научихме за разликата между естествено раждане и естествено раждане , за естествения окситоцин , за позите и за мн. нови техники помагащи на раждането. В краткото време , в което беше в България и измежду личните и др. ангажименти успях да открадна време за две срещи с бъдещите и настоящи мами в Пловдив. Ето какво разказа Ева на кратко, за тези, които не са успели да я чуят.
Какво се е променило за бременните жени във Сан Франциско, Америка?
В Сан Франциско съществуват центрове , които са за Грижа за бременната жена и бебето. Напоследък, все повече жени, който практикуват йога избират естествено раждане без епидурална анестезия и се подготвят за него по време на бременност. Важно е майката да има достъп до центрове и получи необходимата информация. Необходимо е бременната жена да се усети подкрепена, и да може да се довери на хората, с които работи по време на бременността и раждане. Колкото по-добра среда се осигури не майката и бебето, толкова по добре те ще се чувства.
Как бъдещите мами подготвят своето раждане?
Преди всичко проучват се болниците както и акушерки, лекари, които евентуално ще присъстват на раждането. Интересуват се какво осигуряват, какво предлагат , какво разрешават, какви раждания се изпълняват като каква е практиката на вагинални и Цезарови раждания. Всяка болница и родилно отделения има своите правила. Раждането е лично за всяка жена и е необходимо да се осигури пространство , в което тя и бебето ще се чувстват добре, обгрижени и разбрани. Напоследък много жени избират раждане в къщи. Това се случва след като се направят необходимите проучвания първо за майката и детето дали е безопасно както и на акушерка , дула , които ще присъстват на раждането. В много случай след планирано домашно раждане майката и бебето се налага да отидат в болница и там да се роди бебето. Осигуряване на болница и екип от лекари ако се наложи е част от плана. . Жените , които могат да си позволят, немат дула – дулата помага на бременната жена да се отпусне, прави масаж, дава полезни съвети. Понякога се сменят болници, сменят акушерки и дули , докато наистина се намери подходящия екип и отделение.
Когато раждането започне, майката трябва да е спокойна, отпочинала, да пази силите си и да се е нахранила добре. Напълно е допустимо да усеща глад и да и се даде храна. Това ще ѝ даде необходимата енергия. Добре е да се движи и да заема различни пози, които са ѝ удобни. Майките преминали през курсовете и йога класовете практикуват пози, дихателни и медитативни техники. В много случаи дори майката да е правела интензивно йога и участвала в групи за бременни се налага да се роди оперативно, което е абсолютно допустимо. Все пак благодарение на техниката и оперативната намеса са спасени много животи. Всяка майка трябва да е подготвена за различен развой на нещата макар и тя да си го е представяла по друг начин. Все пак майката и бебето заедно участват в процеса раждане. Много пъти казваме, че ‘Бебето е избрало да се роди по този начин по който се е родилно.
Болниците как приемат всичко това?
Като цяло болниците толерират връщането назад към природата и уважават желанието на жената. Всяка жена е различна: раждането може да се случи за часове , но може и да продължи 2-3 дни и това се насърчава. Водещи лекари и акушерки препоръчват разкритието да се случва по-плавно, да не се бърза и да не се поставят излишни медикаменти. Както и ако родилката се нуждае от храна се насърчава тя да се храни. В много от родилните отделения в Сан Франциско се водят йога класове. Много от докторите препоръчват да се прави йога по време на бременността.
Защо йога за бременни?
Йога по време на бременност подготвя ума, духа и тялото. Упражненията и позите, са разработени за бременни жени. Както и се правят различни практики в различните фази на бременност. Много упражнения и техники могат да се правят по време на раждане. Например има пози, в които е напълно за препоръчително да се осъществи същинското раждане като позата котка крава, както и клякането. Усвоените дихателните техники, играят много важна роля по време на 2 фаза на раждането. Чрез тях контракциите могат да се понасят много по-лесно и безболезнено. Здравословно хранене е много важно по време на бременност. Приемане на много течности, здравословна жива храна, плодове, зеленчуци. Не на последно място обръщаме голямо внимание на духовната страна на майчинството. Казват че майката може да промени съдбата, кармата на детето докато то е в утробата.
Най-важните упражнения за подготовка ?
Упражненията и техниките често се модифицират в различните фази от бременност както и за различите бременни жени. 1. Например котка крава позата е основна във всеки клас. 2. Упражнения за тазовото дъно – Кегълс. Трябва да го опознаем и да се научим по време на раждане да го отпускаме. След това да го тренираме , за да се стегне и да подкрепя всички органи в коремната кухина. Дневно се препоръчват от 60 до 80 Кегълс. 3 Клякането е добре да се прави всеки ден като до 35 седмица се препоръчва пълен клек след това полуклек, препоръчително е по 15-20 пъти на ден. 4. Разходки из природата.
Да насърчаваме ли татковците да идват на йога класовете?
Повечето йога учители предпочитат татковците да не присъстват в редовен йога клас. Ако двойката желае частен, индивидуален клас тогава може да присъства. Ако случайно някой татко изгаря да присъства в редовен клас препоръчително е учителят по йога да попита другите майки дали са съгласни. Препоръчително е да се пази пространство на останалите бременни жени, понякога темите които се дискутират са лични. През вековете жените винаги са се събирали в общество и са предавали своя опит на поколенията. В България преди са се наричали седенки. В Америка това общуване между хората липсва и по време на своята бременност и след това майките намират тази среда в йога класовете и в мама и бебе йога. Когато двойката започне да посещава курс за бременни, тогава вече ходи и таткото , за да се подготви за раждането ако ще присъства , да знае как да помага и да подкрепя партньорката си.
Какво представлява мама и бебе йога? Успяват ли жените да се съсредоточат?
Мама и бебе йога се прави с деца от 1 до 3 год. някой учители предпочитат бебетата да са във възраст преди пълзене. Обикновено идват майки ,които са идвали като бременни. Бебетата са чували тези гласове, музиката. Започва се с кратък контакт и масаж на бебето като да го питаме дали искат да прави йога. Ако бебето е весело и не му се спи продължаваме с масаж на коремчето , около пъпчето, по посока на часовниковата стрелка. След това на стъпълцата и на крачетата по посока от долу на горе. Ръцете по същия начин като крачетата. При медитация бебетата се успокояват и обикновено заспиват. Мама може да продължи да прави йога. Ако се наложи майките хранят бебетата по време на класа.
Ако имаш второ раждане, как си го представяш?
Моето първо раждане беше в България. Аз имах нормално вагинално раждане без епирорална упойка. Посещавайки различни тренинги по йога за бременни споделям моя опит от първото ми раждане, който беше много позитивен. Второ раждане си го представям подобно на първото предпочитам да се осъществи във къщи. Бих се доверила на добра дула и акушерка.