По случай Световната седмица на дулата, 22-28 март, публикувам тази статия, а трябваше с нея да започна.
След като разказах как се срещнах с тази професия, как първо я отхвърлих като невъзможна за България и как малко по – късно бях поканена за дула е редно да разкажа и какво точно е Дула.
Какво прави ?
Дулата е жена с обучение и опит, която предлага на майката (или на двойката) емоционална и практическа подкрепа преди, по време на и след раждането на бебето. Обикновено тя се запознава с жената още през бременността – имат няколко срещи, на които обсъждат предстоящото раждане, въпросите и притесненията на бъдещата майка, нейните желания. Дулата помага да се подготви физически и психически за раждането, да избере болница, лекар и акушерка. По време на раждането помага за облекчаване на болката с различни немедикаментозни методи. Помага майката със смяна на позиции, масаж, релаксация, техники за дишане, компреси, акупресура и други. Окуражава и подкрепя, грижи се за нейното спокойствие и изпълнява молбите ѝ. Понякога помага на майката за комуникацията с медицинския персонал, обяснява какви са възможностите, може да даде информация на родилката и партньора ѝ и да им разнясни допълнително плюсове и минуси за процедури и манипулации. Дулата не може и не бива да налага лично мнение или да взема решение вместо родителите или медицинския екип, нито да говори вместо майката в никой момент от раждането.
Дулата не замества медицинските работници в нито по време на бременност, нито при раждане, не следи тонове и не проверява разкритие – тя допълва грижите им, така че жената да преживее раждането по възможно най- удовлетворяващя начин. Всички ние си спомняме за този момент до края на живота си и е добре да е с удивление и гордост.
Медицината днес разполага с техника, медикаменти, множества изследвания, които дават възможност раждането да се контролира. Основната ѝ цел е физическото здраве на майката и бебето и често жените не получават индивидуалната емоционална грижа от която имат нужда. Процесът на раждане, по своята същност е такъв , какъвто е бил и преди хиляди години, подобен на процеса при всички бозайници. Ако има страх, уплаха и напрежение е възможно да възникнат усложнения . Принципът е все същия и нищо не се е променило.
Дулите имат различни професии, могат да имат и медицинско образование, но най-вече голямо сърце. За да бъде сертифицирана една дула, тя трябва да е преминала практическо и теоретично обучение към някоя от международните организации и да поддържа знанията и уменията си актуални и да се придържа към определени етични и професионални кодекси.
От къде идва?
Идеята за дула съвсем не е нова, напротив, жените са раждали с подкрепата на някой близък около тях: майка, свекърва, сестра, леля, приятелка. Още от древността са получавали помощ и подкрепа от други опитни, вече раждали жени, които окуражават майката. Думата произлиза от древногръцки – δο?λη (doula) и означава „прислужница” или „жена, която се грижи”. В някои общества бащата също присъства на раждането на детето си. Сигурно нещо липсва в съвремнната медицина или по-точно в грижата за раждащата жена, че в последните десетилетия тази професия се възражда и намира своето място. Просто има нужда от нея.
Сигурно се питате, дали не измества таткото, който е решил да присъства. Напротив ,тя може да го насърчи и да му покаже , как може да се чувства полезен и да участва активно. Помощта на дулата е неоценима за цялото семейство. Грижи се да се чувства спокойно , да се наслади на първите моменти след раждането и да поеме по път пълен с прекрасни преживявания. Каквото и да е раждането, всяка жена има нужда от подкрепа, която е специално за нея. Дулата може да бъде наета както за вагинално раждане, за раждане с епидурална упойка , така и за цезарово сечение . Изследванията показват , че присъствието на дула намалява продължителността на раждане, намалява процента на секцио и др. медицински интервенции. Не на последно място жените пазят прекрасен и удоволетворяващ спомен.
Не случайно темата на Световната седмица тази година е „Дулите са добри за всички!“ Фокусът ни ще бъде върху това как дулите са полезни не само за майките, бебетата и техните семейства, но и за медицинските специалисти, болниците, здравната система като цяло.
Тази година в Пловдив не успяхме да организираме нищо, но за следващата година обещавам.
В София: Дула парти ще се състои на 22 март от 18:00 в Център Естествени идеи, ул.Московска 27Б, ет.2, ап.4. Вход свободен. Специални гости на партито ще бъдат Теа Ван Тъйл – дула обучител от Холандия и Кристина Хьопфнер – дула от Германия, съпругата на немския посланник в България.
Организатори на събитието: дулите към European Perinatal School и Център „Естествени идеи“.
Лого: www.worlddoulaweek.com
Източници:
http://en.wikipedia.org/wiki/Doula
www.doula.bg
www.missby.wordpress.com
Eli, pishesh strahotno! Za parvi pat razbrah tochno kakvo e dula – “mozhe da imat medizinsko obrazovanie, no nai-veche goljamo sarze.”